S dobročinností a pomáháním potřebným začal už na základní škole, kde pomohl začlenit do kolektivu spolužáka, který byl terčem posměšků a šikany. Davida Procházku v šíření dobra ovlivnil především jeho otec. Ještě než ale Procházka založil crowdfundingovou platformu Donio, provozoval on-line službu na rozvoz květin. Právě o svých podnikatelských a kariérních začátcích mluvil v podcastu Poprvé.

"S rozvozem květin jsem začal už na střední, měl jsem to dva roky, ale pak jsem se rozhodl, že to není cesta, po které se chci vydat," vysvětluje David Procházka v podcastu Poprvé. Prý i díky květinám šířil dobro, protože obdarovaný z nich má radost, ale v tomto typu podnikání mu zkrátka chyběla vášeň a hlubší smysl.

Proto se později pustil do nadačního fondu Společný cíl a nakonec v roce 2019 založil platformu Donio. Před dvěma lety po jedné návštěvě dětského domova, pro který připravoval zábavní program, si uvědomil, že na podobnou aktivitu čekají děti po celé republice.

"To byl moment, kdy jsem si řekl: Pojď založit platformu, která umožní přímou, jednoduchou a efektivní pomoc," popisuje šestadvacetiletý Procházka, jenž se umístil mezi dvacítkou nejinovativnějších osobností loňského roku Innovators 2020.

Infografika

Velké pozornosti se jeho dárcovské platformě Donio dostalo loni na jaře během první vlny pandemie koronaviru. Tehdy se prostřednictvím sbírky podařilo za jediný den vybrat 14 milionů korun na výrobu plicních ventilátorů CoroVent.

"Jako Češi dokážeme kdeco jednorázově podpořit, jako třeba u plicních ventilátorů, ale dlouhodobá podporu tu vázne," říká v podcastu Poprvé, kde také vysvětluje, jak pracovat s lidmi, aby pravidelně přispívali na dobrou věc.

Procházka dále v podcastu Poprvé vysvětloval, jak velkou roli hraje v šíření dobra jeho ego nebo jaké zažívá emoce, když se podaří vybrat peníze na pomoc potřebným.

Popisoval také své první dobré skutky, jakým způsobem je dobré působit na okolí, aby rovněž začalo pomáhat, a jak velkou roli hrají v dobročinnosti influenceři a osobnosti.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Innovators 20
Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru