V roce 1988 se mu nelíbilo, že jeho kamarádovi nařídili, aby si ostříhal vlasy. Vše vyústilo v předčasný konec studia pedagogiky na Karlově univerzitě, a Jiří Padevět si tak musel začít hledat zaměstnání. 

"Toužil jsem pracovat v antikvariátu. To byl tehdy jediný legální kanál, jak získat dobré knihy. Jenže v žádném pražském antikvariátu nebylo volno, tak jsem nastoupil do nakladatelství Československý spisovatel," popisuje Padevět v podcastu Poprvé, jak se dostal k prodávání knih, které ho živí dodnes.  

Padevět na střední škole studoval geodezii, zároveň má rád krajinu a přírodu. I proto si za hrdinu své úplně první knihy vybral básníka Karla Hynka Máchu. Na českém básníkovi se mu líbí, že si většinu svých cest zaznamenával. Proto napsal průvodce o jeho cestách po hradech, zámcích a jiných romantických a pamětihodných místech. V dalších knihách se už Padevět věnuje nacistické a komunistické totalitě v českých zemích. Za Průvodce protektorátní Prahou obdržel v roce 2014 literární cenu Magnesia Litera. 

Během svého bádání objevil neznámou historii místa, které velmi dobře znal. "Měl jsem jedno velmi blízké místo. V našem bytě gestapo zatklo mého strýce, který poté zemřel v koncentračním táboře v Mauthausenu. V tomto případě byla ta historie hmatatelná. On sahal na stejné kliky jako já a já to nevěděl, protože v rodině se o této minulosti nemluvilo."

V podcastu Poprvé také vysvětloval, proč rád pátrá po životech obyčejných lidí a také proč se snaží porozumět chování těch, kteří neměli dostatek odvahy a například spolupracovali s nacistickým režimem. "Každý by chtěl být raději Jozefem Gabčíkem než Karlem Čurdou, ale nikdy nevíme, jak bychom se v dané situaci zachovali."

Předchozí epizody podcastu Poprvé jsou k dispozici na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify a Apple Podcasts.